poniedziałek, 4 grudnia 2023r.

Siedleckie początki siatkówki

Jedną z wielu dyscyplin sportowych, które wchodziły w skład MZKS Start-Pogoń Siedlce była sekcja siatkówki. W drużynie grali m.in. piłkarze. Wielu sportowców łączyło wówczas uprawianie kilku dyscyplin, a nie jeden w której się specjalizowali. Piłkarze Pogoni swoje mecze rozgrywali systemem wiosna – jesień, zimą natomiast zajmowali się grą w hokeja lub siatkówkę.

Od 1972 do 1983 r. w Szkole Podstawowej nr 4 istniały klasy sportowe o profilu piłki siatkowej. Uczniowie mieli po dwie godziny wychowania fizycznego, a głównym trenerem był Janusz Kubicki, który wychował ponad 150 siatkarzy i siatkarek. Po podstawówce najlepsi z nich stawali się członkami Miejskiego Klubu Sportowego Siedlce, przy którym istniała sekcja tej dyscypliny. Siatkarze grali wówczas w wojewódzkich i makroregionalnych rozgrywkach. Prezesem klubu był Henryk Karpowicz.

1 kwietnia 1986 r. powstał Robotniczy Klub Sportowy VIS wraz z sekcjami piłki siatkowej, szachów i rugby. Drużyna została zgłoszona do III ligi, w skład której wchodziły drużyny z makroregionu lubelsko-kieleckiego. Przez kilka lat siedlecka drużyna zajmowała środkowe miejsca w tabeli.

11 października 1991 r. odbyło się spotkanie organizacyjne Klubu Sportowego MOSiR, w którym zawiązała się sekcja siatkówki i rugby. 15 października z chwilą przekazania sekcji RKS VIS zawiesił działalność. W połowie 1992 r. Rada Miejska zdecydowała o likwidacji MOSiR, a w grudniu przekazała majątek i sekcję do MKS Pogoń. W sezonie 1991-92 siatkarze Pogoni uczestniczyli w rozgrywkach III ligi. Występowali w niej m.in. Jacek Prokurat, Adam Urban, Jacek Semeniuk, Dariusz Prekurat, Wojciech Fiodorow, Robert Podgórzak, Wiesław Wiewiórka, Artur Twarowski. Trenerem był Andrzej Petz, później Dariusz Prokurat. Sezon 1992-93 Pogoń zakończyła na drugim miejscu. Dzięki temu drużyna grała w turniejach półfinałowych o wejście do II ligi. Odbyły się dwa, w Siedlcach i Ostrowcu, a Pogoń zajęła drugie miejsce. Niestety, na turnieju w Bełchatowie Pogoń zajęła czwarte miejsce, a tylko dwie drużyny były premiowane awansem. Siatkarze grali także w Pucharze Polski, jednak na szczeblu centralnym w pierwszym meczu ulegli AZS II Częstochowa.

W tym czasie w Siedlcach był organizowany turniej regionalny – Memoriał Michała Szwedowicza, którym był działaczem i siatkarzem z Siedlec. Także w sezonie 1993-94 siatkarze grali w III lidze, zajmując czwarte miejsce. Pojawiły się także nieporozumienia natury finansowej i organizacyjnej. Latem 1994 r. siatkarze rozstali się z Pogonią i utworzyli Klub Siatkówki Siedlce. Nie zaprzestali gry i w sezonie 1994-95 zajęli w rozgrywkach trzecie miejsce. Kolejna reorganizacja miała miejsce w 1995 roku, kiedy siatkarze przeszli do Uczniowskiego Klubu Sportowego Ósemka Siedlce, a treningi i mecze przenieśli z hali sportowej przy ul. Prusa do Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 8 przy Żuławskiej. Kolejne sezony nie przynosiły sukcesów, przeciętna gra sprawiła, że siatkarze zajmowali szóste miejsca. Kłopoty finansowe sprawiły, że doszło do likwidacji drużyny seniorów.

Przed sezonem 2003-04 dzięki działaniom Dariusza Prokurata środowisko siatkarskie się skonsolidowało, a drużyny juniorów i seniorów UKS Ósemka zostały zgłoszone do mazowieckich lig. Trener Prokurat miał pod swoimi skrzydłami m.in. Michała Witkowskiego, Grzegorza Petza, Konrada Joszta, Pawła Bielińskiego, Pawła Czerskiego, Piotra Krawczyka, Pawła Michalaka, Jakuba Joszta, Roberta Malona, Marcina Paczuskiego, Filipa Balińskiego, Łukasza jastrzębskiego, Jarosława Struka, Pawła Burzca, Daniela Grudę, Karola Ciecierę.

Na bazie Ósemki powstał KPS Siedlce, który z powodzeniem rywalizuje w I lidze.

 

źródło: własne / archwium Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo piękna i ciekawa historia

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;