poniedziałek, 4 grudnia 2023r.

Kultura fizyczna w Siedlcach w okresie dwudziestolecia międzywojennego cz. III

Jedną z popularniejszych dyscyplin sportowych wśród żołnierzy, a w tym przypadku wśród oficerów, była hippika. Zawody jeździeckie odbywały się praktycznie we wszystkich garnizonach podlaskich.

W Siedlcach zawody jeździeckie były organizowane przez 9 pułk artylerii ciężkiej na placu ćwiczebnym na Roskoszy. Jeden z pierwszych konkursów odbył się 3 października 1926 roku, a pierwsze miejsce wśród oficerów zajął Krautwald na klaczy Ema.  W 1932 roku na zawody konne 2 Dywizji Kawalerii przybył jej dowódca gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Organizowana była również sztafeta konna, która wiozła od granicy wschodniej do Warszawy adres hołdowniczy dla prezydenta RP w dniu jego imienin.

Nie można zapominać także o myślistwie, które chętnie i z zaangażowaniem uprawiali oficerowie. W większości jednostek funkcjonowały koła łowieckie. Myślistwo mogli uprawiać tylko żołnierze, którzy posiadali kartę łowiecką i zezwolenie na polowanie w danym rejonie. Jednak nie do końca te wymogi były przestrzegane.

W 1933 roku w spisie PZSŁ figurowało Siedleckie Kółko Racjonalnego Polowania przy plutonie żandarmerii kierowane przez kpt. J. Kruczka, Siedleckie Towarzystwo Łowieckie, oraz Nadbużańskie Towarzystwo Łowieckie Sokołów Podlaski – Przeździatka. W tym roku Dyrekcja Lasów Państwowych w Siedlcach urządziła w Kijowcu polowanie dla członków rządu. Wzięli w nim udział: premier Jędrzejewicz, minister Nakoniecznikoff-Klukowski, minister Miedziński, Inspektor Armii gen. K. Sosnkowski, wiceminister gen. K. Fabrycy, wojewoda lubelski dr Rożniecki, dyrektor Lasów Państwowych W. Rogiński, starosta siedlecki Guliński.

Wśród żołnierzy bardzo popularna była lekkoatletyka. Już w 1929 r. w Siedlcach rozegrano zawody, a wśród konkurencji były m.in.  sztafeta 4x100m, biegi na 100, 200 i 800 m, skok wzwyż i w dal, rzut dyskiem, oszczepem, pchniecie kulą. W zawodach brały udział: Hufce Szkolne oddziały PW, ZS (Siedlce, Chodów, Gołąbek, Czuryły, Przywory, Domanice), Związek Podoficerów Rezerwy 71. Podobne zawody odbywały się również w 1932 i 1936 roku.

Popularną wśród społeczeństwa były różnego rodzaju marsze i biegi. W 1928 roku 22 pp wziął udział w „I Marszu Nadbużańskim” z Białej do Brześcia. Odbywały się one co roku.

 

źródło: własne / Paweł Borek, Radzyński Rocznik Humanistyczny tom 16, 1/2018; foto: NAC

DODAJ KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Hippika to inaczej jazda konna która była popularna w tamtych czasach

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;