niedziela, 28 kwietnia 2024r.

Najlepsi sportowcy w 1997 roku

Rok 1997 był jednym z najlepszych w historii startów siedleckich sportowców. W mistrzostwach świata i Europy startowało aż 14 zawodników i zawodniczek z siedleckich klubów. Dziewięcioro z nich zdobyło trzynaście medali. Wśród nich przedstawiciele lekkoatletyki, podnoszenia ciężarów, kickboxingu i biegów na radioorientację.

Wyjątkowo skuteczną działalnością wykazali się także działacze. W Siedlcach odbyło się kilka ważnych imprez rangi mistrzowskiej. Należy zaliczyć do nich Puchar Polski w zapasach, mistrzostwa Polski do lat 20 oraz Memoriał Eugeniusza Bryzka w podnoszeniu ciężarów. Kibice byli usatysfakcjonowani meczem Pogoni z I-ligową Polonią Warszawa. Odbyły się imprezy masowe takie jak I Ogólnopolskie Igrzyska Mieszkańców Wsi i LZS, mistrzostwa Polski niepełnosprawnych w tenisie stołowym i lekkiej atletyce, a także MP seminariów duchownych w piłce nożnej. Nie zabrakło szkolnej ligi NBA w koszykówce, a także odbywały się środy lekkoatletyczne. Mieszkańcy mogli wziąć udział w imprezach rekreacyjnych typu: siatkówka plażowa, zakładowych i podwórkowych ligach siódemek. W 1997 roku przystąpiono do modernizacji stadionu ze sztuczną nawierzchnią, a także rozpoczęto budowę siłowni Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich dla sztangistek.

Kibice mogli się jednak czuć zawiedzeni z braku w mieście dobrej drużyny ligowej w piłce nożnej i koszykówce. Brakowało profesjonalnej reklamy, duże zakłady pracy unikały sponsorowania sportu. MKS Pogoń otrzymywała pieniądze z budżetu miasta, ale tylko na sport młodzieżowy i utrzymanie obiektów. A żeby stworzyć ligową drużynę potrzebne były duże środki z innych źródeł. Takich niestety był brak. Nie oznacza to jednak braku sukcesów i godnego reprezentowania miasta na arenie krajowej i międzynarodowej. Tradycyjnie, jak każdego roku, rozstrzygnięty został plebiscyt na najlepszych sportowców.

W 1997 roku miano to przypadło reprezentantce WLKS trzykrotnej medalistce światowych imprez Lidii Chojeckiej. Już na początku tego roku wywalczyła czwarte miejsce w halowych mistrzostwach świata seniorów w biegu na 1500 m. Po dyskwalifikacji zawodniczki USA, która zajęła drugie miejsce brązowy medal przyznano właśnie Chojeckiej. Następnie została młodzieżową wicemistrzynią Europy, a na Uniwersjadzie zdobyła brązowy medal akademickich mistrzostw świata. Chojecka w 1997 r. otwierała listę najlepszych wyników w kraju w biegach na 800, 1500 i 3000 m. Trenerem zawodniczki był Janusz Maciejewski.

Drugie miejsce w rankingu przypadło Edycie Olewniczak ze Stowarzyszenia Kick-Boxingu. Zawodniczka Andrzeja Wasilewskiego zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w full-contakcie w kategorii do 52 kg. Zdobyła mistrzostwo Polski w light, a także Puchar Polski w semi.

Podium zwycięzców rankingu uzupełniła inna reprezentantka kickboxingu Katarzyna Balcerzak, startująca w kategorii powyżej 65 kg. Zdobyła ona Puchar Swiata i brązowy medal na mistrzostwach świata w light-contakcie. Trenował ją Andrzej Garbaczewski.

Czwarte miejsce w klasyfikacji najlepszych sportowców zdobył sztangista Robert Dołęga z WLKS, startujący w wadze do 91 kg. W 1997 r. był drugi w mistrzostwach Europy juniorów, szósty w mistrzostwach świata do lat 23 oraz zdobył mistrzostwo Polski do lat 20. Trenerem był Ryszard Soćko.

Na piątym miejscu sklasyfikowano lekkoatletkę Monikę Giemzo z Pogoni Siedlce. Zdobyła ona brązowy medal na mistrzostwach Europy juniorek w sztafecie 4×100 m będąc jednocześnie współrekordzistką kraju na tym dystansie. Była mistrzynią Polski juniorek na 100 i 200 m na stadionie i 200 m w hali. Zawodniczkę trenował Winicjusz Nowosielski.

Na szóstym miejscu w rankingu sklasyfikowano kolejną lekkoatletkę Pogoni Justynę Karolkiewicz, która wówczas miała 17 lat. Była piąta w sztafecie 4×400 m na mistrzostwach Europy juniorek, a także była mistrzynią Polski juniorek młodszych w na hali na 300m i na stadionie na 400 m. Zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Polski seniorek. Trenował ją Nowosielski.

W plebiscycie najlepszych na siódmym miejscu znalazł się sztangista WLKS Sebastian Waga. Zawodnik startujący w wadze do 64 kg został wicemistrzem Europy do lat 20, a także zdobywał medale na turniejach w Polsce. Trenerem był Soćko.

Ósma lokata w rankingu za 1997 rok przypadła zawodnikowi biegów na radioorientację z LOK Siedlce Szymonowi Ławeckiemu. W mistrzostwach świata juniorów zdobył trzy medale. Dwa brązowe indywidualnie i jeden srebrny drużynowo. Starował także w biegach na orientację, a jego trenerem był Bogdan Bala.

Dziewiąte miejsce zajął kickboxer z PTS Rafał Jackiewicz, który zdobył Puchar Świata w light-contakcie w wadze do 69 kg. Trenowali go Dariusz Izdebski i Mirosław Kaczorek.

Dziesiątkę najlepszych zawodników uzupełnił sztangista WLKS Piotr Drusewicz, startujący w wadze do 83 lub 91 kg. W mistrzostwach Europy do lat 20 zajął czwarte miejsce, a trenował go Soćko.

Wśród zawodników, którzy nie znaleźli się w „dziesiątce” najlepszych sportowców 1997 r., a których wyniki predysponowały ich do tego wyróżnienia byli także Agnieszka Soćko (podnoszenie ciężarów), Agata Kulicka (bieg na radioorientację), Aleksandra Dereń (lekkoatletyka) i Monika Schneider (tenis ziemny).

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka