sobota, 2 marca 2024r.

Kluby ze Zrzeszenia LZS rosły w siłę cz. II

W siedleckich klubach należących do Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe należało wielu zawodników, których dokonania liczyły się nie tylko w województwie, ale i w Polsce.

1 lutego 1976 r. powstał Kudowy Klub Sportowy Siedlce, a głównymi inicjatorami jego powołania byli m.in. Marek Kompolt, Zygmunt Wielogórski i Jan Izdebski. Nowy klub przystąpił do Zrzeszenia jednak w odróżnieniu od LZS był samodzielnym zarejestrowanym stowarzyszeniem sportowym. 20 marca 1979 roku został przekształcony w Wojewódzki Ludowy Klub Sportowy. Klub zapewniał młodym zawodnikom kontynuację naukę w Zespole Szkół Rolniczych z internatem. W 1981 roku szkoleniem obejmował 210 sportowców w sekcjach podnoszenia ciężarów, zapasów, lekkiej atletyki i szachów. Początek lat 90-tych to szkolenie około 300 sportowców.

Wiodącą sekcją było podnoszenie ciężarów, a od 1976 roku trenerem był Ryszard Soćko, któremu pomagali instruktorzy, w tym Antoni Borysiuk. W 1980 roku GKKFiS powołał przy siedleckim klubie Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w podnoszeniu ciężarów. Działalność WLKS była finansowana przez WFS oraz zakłady i instytucje związane z rolnictwem.

W 1982 roku klub wybudował na terenie ZSR przy ul. Kazimierzowskiej własną siłownię. Mimo pewnych trudności sztangiści na początku lat 80-tych weszli na stałe do krajowej czołówki. Od 1 października 1979 roku w WLKS działa sekcja lekkoatletyczna, a jej powołanie było związane z przekształceniami w siedleckim sporcie. Został zlikwidowany klub szkolno-akademicki SZS-AZS, sekcje przekazano do innych klubów lub też zostały w utworzonym Klubie Uczelnianym AZS WSRP Siedlce. Do WLKS przeszli trenerzy Winicjusz Nowosielski, Henryk Gut, Bogdan Szewczyk, Anna Skwarczyńska, później dołączył do nich Janusz Maciejewski. W 1983 trenerzy Danuta Soćko i Ryszard Soćko utworzyli grupę specjalizującą się w rzutach.

Dokładnej daty założenia sekcji szachowej nie znamy, a prawdopodobnie nastąpiło to pomiędzy 1 października i 20 grudnia 1979 roku. Dwa lata później drużyna zajęła czwarte miejsce na MP w warcabach 100-polowych i nieomal awansowała do II ligi szachowej. Wśród szachistów sukcesy odnosili Jan Ługowski, Leon Przygoda, Stanisław Michalak, Wanda Żółtek, Edward Radzimirski i Jacek Ilczuk.

Z kolei sekcja zapaśnicza formalnie została założona w 1980 roku, rozkwit nastąpił od 1985 roku. Jednym z trenerów był były zawodnik łukowskich Orląt, mistrz Polski juniorów z 1978 roku Andrzej Sitnik. Od 1987 roku medale podczas turniejów Zrzeszenia i OSM  zdobywali m.in. Jarosław Piątkowski, Robert Borkowski, Marek Kazimierski, Cezary Pasik i Jarosław Gawryś.

Warto wspomnieć, że prezesem zarządu LKS i WLKS był w latach 1976-90 Eugeniusz Trybuch, a jednym z wiceprezesów Zygmunt Wielogórski.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularność
Inline Feedbacks
View all comments

Na zdjęciu po prawej stronie frontem stoi Zbysław Błaszczyk (ostatni) – darczyńca i sponsor działalności i inicjatyw sportowych WLKS. Obok Niego z jego prawej strony oczywiście Zygmunt Wielogórski! Obu wspominam z bardzo dobrej strony, szczególnie Zbysława Błaszczyka, którego lepiej znałem.Był bardzo inteligentnym i wrażliwym człowiekiem. Miej Panie Ich Dusze w opiece.

Nie Kudowy tylko ludowy mówię tak bo tak było napisane na górze

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;