poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Powojenne losy obiektów sportowych cz. III

W 2011 roku stadion miejski przy ul. Piłsudskiego w Siedlcach przestał istnieć.

Pod koniec lat 60-tych zlikwidowane zostało także boisko znajdujące się przy liceum. Na początku lat 50-tych basen w Siedlcach stał się jednym z najlepszych obiektów pływackich na Mazowszu i Podlasiu. Każdego roku, od 1951 do 1957 roku, odbywały się tutaj Mistrzostwa Województwa Warszawskiego w pływaniu. W 1952 roku zamontowano na nim pierwszą w województwie trzymetrową wieżę do skoków. W latach 80-tych basen zaczął podupadać, ze względów technicznych często był nieczynny. W latach 90-tych niecka basenu została zasypana, a na placu wybudowano korty tenisowe, którymi administrował ZSP nr 6 im. J. Bema.
W 1952 roku w pobliżu basenu miejskiego na placu przy ul. 10 Lutego ustawiono profesjonalną na owe czasy 50-metrową wieżę spadochronową, która kosztowała 5 mln zł. Służyła przez kilkanaście lat do szkoleń, które prowadziła siedlecka Liga Lotnicza, a później Liga Przyjaciół Żołnierza. Pod koniec lat 60-tych wieża została zdemontowana.

Pod koniec 1953 roku MKKF i Zrzeszenie Sportowe „Gwardia” próbowały przejąć na obiekt sportowy Halę Targową na rogu ul. Pułaskiego i Armii Krajowej. Został w niej zorganizowany jeden turniej bokserski, jednak z uwagi na brak funduszy na remont w hali urządzono magazyn ze sprzętem gospodarstwa domowego. Do połowy lat 60-tych namiastką obiektu sportowego był staw w parku, na którym zimą urządzano na nim lodowisko. W 1946 roku Zarząd Miejski przekazał ślizgawkę młodzieży, ale pod warunkiem, że obok zostaną wybudowane szatnie. Młodzież miała otrzymać go w bezpłatną dzierżawę na pięć lat, a po nich budynek stałby się własnością miasta. Zimą 1947/48 powstał budynek z ogrzewaną szatnią. Lodowisko urządzili nauczyciele wychowania fizycznego Henryk Karpowicz i Eugeniusz Hermanowski, popularyzatorzy hokeja na lodzie. Latem 1950 r. szatnia po rozebraniu została przeniesiona i zamontowana na boisku Gimnazjum im. B. Prusa. W 1954 roku lodowisko urządzili członkowie KS „Gwardia”, a rok później KS „Start-Podlasie”, w którym powstała sekcja hokeja na lodzie. W 1955 roku ZMP z Parowozowni w czynie społecznym wykonało oświetlenie lodowiska. Na tym lodowisku grali hokeiści, którzy później przenieśli się na asfaltowy plac do gier na stadionie klubowym, który służył w okresie zimowym za lodowisko. Sezonowe ślizgawki organizowano przy szkołach i na osiedlach, na których rozgrywano mecze międzyszkolnej ligi hokejowej. Miasto Siedlce przez trzy lata z rzędu zajmowało pierwsze lub drugie miejsce w konkursie „1000 lodowisk na Mazowszu”.

19 stycznia 1968 roku utworzony został Społeczny Komitet Budowy Sztucznego Lodowiska w Siedlcach. Jego przewodniczącym został Tadeusz Cipkowski, a później Witold Dąbrowski. Ułożono plan działania i rozpoczęto zbieranie funduszy, które pochodziły od zakładów pracy i tzw. cegiełek. 22 lipca 1972 roku wmurowano kamień węgielny. Uroczyste otwarcie sztucznego lodowiska „Torpark” odbyło się 20 kwietnia 1975 roku. W obecności kilku tysięcy widzów w meczu hokejowym Pogoń Siedlce przegrała ze Slavią Praga 4:5. Dla siedleckiej drużynie bramki zdobyli Wiesław Jobczyk i Bogdan Mrowiec, którzy gościnnie zagrali w siedleckiej drużynie. Władze obiecały zadaszyć lodowisko w ciągu roku, później co kilka lat obietnicę powtarzano.

 

źródło: własne / archiwuma Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Pamiętam że 4 mężczyzn było z tego nie zadowolonych wśród nich mnie nie było piszę tak żeby nie leciały głupie podteksty w mojąstronę pamiętam żeci mężczyźni pisali petycję w tej sprawie Ale to nic nie dało BO struś wybudował w tym miejscu galerię

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;