wtorek, 18 czerwca 2024r.

Powojenne losy obiektów sportowych cz. IV

Władze miasta starania o budowę przy ul. Prusa hali sportowej i stadionu rozpoczęły w 1950 roku.

Trzy lata później była gotowa dokumentacja i wszyscy liczyli, że w tym roku rozpocznie się budowa. Niestety, władze wojewódzkie przez kilka lat przesuwały inwestycję na późniejszy termin. Zmieniała się także dokumentacja, wprowadzono do niej budowę stadionu wraz z ośmiotorową bieżnią, siłownią i sztucznym lodowiskiem oraz krytej pływalni obok amfiteatru, a także 40-hektarowego zalewu na Muchawce.

Uroczyste otwarcie hali sportowej miało miejsce 19 lipca 1979 roku. Był to na tamte lata obiekt okazały i nowoczesny. Hala główna z parkietem o wymiarach 21×12, pomieszczenia biurowe, szatnie i pokoje hotelowe mieściły się na parterze i w piwnicy. Obok znajdowała się przestronna i wyposażona w dobry sprzęt siłownia. Po uroczystym otwarciu został rozegrany mecz w piłce ręcznej pomiędzy drużynami Polski seniorek i kadrą młodzieżową. W przerwie odbyło się losowanie TotoLotka, a dzień później na parkiecie grali siatkarze Węgier i Rumunii w turnieju o Puchar Przewodniczącego Prezydium Stołecznej Rady Narodowej.

Hala spełniała swoją rolę, a pierwsza modernizacja nastąpiło dopiero w połowie 1996 roku tuż przed Międzynarodowym Memoriałem Władysława Pytlasińskiego w zapasach stylu klasycznego. Kolejne remonty przeprowadzono w 2008 i 2011 roku. Kompleks sportowy przy ul. Prusa to płyta piłkarska z bieżnią i skoczniami oraz rzutniami lekkoatletycznymi. Wcześniej znajdowały się tutaj działki Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej. I chociaż stadion był gotowy w wiosną 1975 roku w obawie przed zniszczeniem i zasianiem świeżej trawy mecze zaczęto rozgrywać na nim dopiero jesienią. Obok stadionu wybudowano asfaltowe boisko do gier zespołowych, dwa korty tenisowe i ściankę do treningu tenisa.

Od wielu lat planowana była budowa krytej pływalni. Miała ona powstać niedaleko amfiteatru przy ul. Wiszniewskiego. 19 października 1974 roku w zorganizowanej w Siedlcach Ogólnopolskiej Inauguracji Szkolno-Akademickiego Roku Sportowego, w obecności ministra oświaty Jerzego Kuberskiego i władz miasta został wmurowany kamień węgielny. Wówczas w mieście było osiem szkół podstawowych, dziesięć średnich i jedna wyższa. Mimo wykonania dokumentacji i zakupienia konstrukcji stalowej aż do końca lat 80-tych budowa pływalni była odkładana. Związane to było z brakiem funduszy i sporów pomiędzy miastem i właścicielami działek. Spory, które się przeciągały sprawiły, że w 1990 roku władze samorządowe zrezygnowały z jej budowy. Pieniądze w kwocie 2 mln zł z budżetu miasta zostały przeznaczone na trwającą od kilku lat budowę basenu szkolnego przy SP nr 8 przy ul. Pescantina. We wrześniu 1994 roku basen został otwarty.

Halą, lodowiskiem i stadionem przy ul. Prusa oraz zalewem Muchawka administrowały Powiatowy Ośrodek Sportu, Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku, Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dyrektorami ośrodków byli Romuald Talacha, Mirosław Feruś, Tadeusz Borkowski i Lucjan Izdebski.

W 1980 roku WLKS w którego skład wchodziła sekcja podnoszenia ciężarów rozpoczął starania o budowę własnej siłowni. Dzięki otrzymanym środkom z WFS i innych na terenie Zespołu Szkół Rolniczych przy ul. Kazimierzowskiej powstał ten obiekt, a otwarto go w 1982 r.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto:

DODAJ KOMENTARZ

4 odpowiedzi

  1. Chyba wkradł się tu mały błąd „We wrześniu 1994 roku basen o wymiarach 50×25 został otwarty”. Baseny 50×25 to tzw baseny olimpijskie o 10 torach. Ten nasz ma 25×12,5 (5 torów)

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;