poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

WLKS – klub z wieloma osiągnięciami cz. III

Siedlecki WLKS od dawien dawna jest kojarzony z zapasami.

W jej historii od 1990 do 2010 roku można wyróżnić dwa okresy. W dekadzie lat 90-tych młodzików i juniorów w stylu klasycznym szkolił trener Andrzej Sitnik. Rok później jego wychowanek Marek Kazimierczuk podczas MŚ juniorów w wadze 130 kg był siódmy. Z kolei w zawodach krajowych juniorów i kadetów medale zdobywali Łukasz Michaluk, Jarosław Gawryś i Cezary Pasik. W 1999 roku pracę w siedleckim klubie rozpoczął trener Kazimierz Olszewski, który wcześniej odnosił sukcesy z zapaśnikami Orląt Łuków, a teraz skupił się na szkoleniu zawodniczek.

Pod koniec ubiegłego wieku MKOl wprowadził do programu igrzysk zapay kobiet. Od 2000 roku zawodniczki WLKS zdobywały wiele medali podczas MP seniorek, MP do lat 23, juniorek i młodziczek. Reprezentantkami na MŚ, ME kadetek były: Magdalena Marton, Małgorzata Celińska, Sandra Pachnik i Izabela Urban, która w 2007 r. na ME kadetek zdobyła brązowy medal. Zapaśniczki WLKS zdobywały również medale na ME seniorek, wśród nich: Katarzyna Zalewska, Ewa Jarząbek, Ewelina Jarosz, Marta Śliwińska, Sandra Pachnik, Agata Lada, Magdalena Bryk-Duda. Po przejściu na emeryturę trenera Władysława Świętochowskiego w 2010 roku sekcję prowadziła instruktorka Bryk-Duda.

W Siedlcach odbywały się turnieje rangi MP Pucharu Polski w sumo. Imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców. Zawodniczki WLKS uprawiające sumo także odnosiły sukcesy, nawet medale mistrzostw Europy. Jednak sumo, mimo podejmowanych działań popularyzatorskich pozostaje dyscypliną niszową.

Do 1992 roku w WLKS funkcjonowała sekcja szachów i warcabów stupolowych, a zawodnicy brali udział w turniejach lokalnych i krajowych. Wygrywali nawet indywidualne i drużynowe mistrzostwa województwa siedleckiego w szachach. Z przyczyn finansowych sekcja została rozwiązana, a szachiści przeszli do innych klubów.

W 2001 roku grupa miłośników rajdów na czterokołowych pojazdach terenowych na prąd ATV przy WLKS założyła sekcje motocyklową ATV. Jej członkowie startowali w rajach Enduro, Rally Cross, Offrdad i Quad Speedway. 2 stycznia 2002 roku zarząd Polskiego Związku Motorowego wpisał sekcji przy WLKS do związkowego rejestru, a sekcja rozrosła się do 17 członków. Planowano nawet wybudować tor motocrossowy. Przez rok obowiązywała umowa terenu przy zajeździe Hetman, została jednak zerwana z uwagi na urządzenie prowizorycznego toru bez pozwolenia. W kolejnych latach sekcja urządzała rajdy w podsiedleckich miejscowościach, a także starowała w wyścigach w innych miastach. Od 2006 roku sekcja ma wobec WLKS charakter autonomiczny, jej działalność nie jest uwzględniana w rocznych sprawozdaniach klubu.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. To dobrze że ten klub sportowy ma wiele osiągnięć bo to buduje wspomnienia i rozwija ich działalność którą wykonują

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;