sobota, 27 kwietnia 2024r.

Wzloty i upadki miejskiego klubu cz. III

Zmiana władz w MKS Pogoń, która miała miejsce 19 czerwca 2000 roku spowodowała także zmianę dotychczasowej działalności klubu.

Nowy prezes, którym został Henryk Gut wprowadził umowy sponsorskie, a także zarządził aby sekcje szukały firm, które by je dotowały, nastąpiła także dynamizacja wszystkich komórek klubu.

28 lutego 2000 roku zdecydowano o przejęciu z AZS AP Siedlce sekcji koszykówki kobiet, a 20 października członków Klubu Łączności SP5KHU, którzy uprawiali biegi na radioorientację.

Ukoronowaniem dobrego roku dla klubu był mecz piłkarski 1/16 Pucharu Polski, w którym Pogoń zmierzyła się z I-ligowym Górnikiem Zabrze. Wcześniej zawodnicy z Siedlec wyeliminowali w tych rozgrywkach m.in. II-ligową Stal Stalowa Wola i III-ligową Kotwice Kołobrzeg. Niestety, w obecności ponad 3 tys. kibiców na stadionie przy ul. Wojskowej Pogoń przegrała z Górnikiem 0:2.

10 stycznia 2001 roku to czarna karta w historii klubu. W wieku 54 lat zmarł Henryk Gut, osoba zasłużona dla miasta i klubu. Warto wspomnieć, że tuż przed jego śmiercią rozstrzygnięty został plebiscyt na „Siedlczanina XX wieku”, w którym głosami czytelników „Kuriera Siedleckiego” znalazł się na szóstym miejscu.

22 stycznia 2001 roku zarząd Pogoni obowiązki prezesa klubu powierzył płk Artur Ryczywolski, który prezesem został 2 sierpnia tego roku po Walnym Zgromadzeniu Członków Klubu. 19 maja 2003 roku w klubie utworzono dziewiątą sekcję, brydża sportowego, której kierownikiem został Jan Dołęga.

Dalsze funkcjonowanie klub zawdzięczał głównie dzięki stałej dotacji z budżetu miasta. Jednak zaczęło dochodzić do pewnych animozji pomiędzy sekcjami piłki nożnej i rugby, które obwiniały się o zadłużanie klubu. Niezadowolenie wykazywali również, spychani w cień przedstawiciele pozostałych sekcji. Zarzucali, że nie dostają obiecanych pieniędzy na szkolenie i starty. Zła sytuacja klubu, fatalna postawa piłkarzy na jesień, a także wyraźny spadek frekwencji widzów na meczach, a także brak zadawalających wyników w pozostałych dyscyplinach, a przede wszystkim krytyka środowiska sportowego miasta sprawiły, że 4 listopada 2004 roku prezes Ryczywolski zrezygnował z funkcji. Zastąpił go komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej i były piłkarz Pogoni Jan Osiej.

20 grudnia 2004 roku w hali sportowej przy ul. Prusa z okazji 60-lecia MKS Pogoń została zorganizowana akademia. Była to okazja do przypomnienia historii i sukcesów najstarszego i największego siedleckiego klubu. Na akademię przybyło wielu gości, zaproszono sportowców-wychowanków klubu, mieszkających poza Siedlcami. Był wybitny hokeista Wiesław Jobczyk, a także pierwszy piłkarz, który zagrał w I-ligowym klubie i zdobył wraz z Lechem Poznań tytuł mistrza Polski Jerzy Krzyżanowski. Obecna była Lidia Chojecka, a także 87-letni Józef Pogonowski, który przed II Wojną Światową grał w drużynie piłkarskiej Związku Strzeleckiego, a później w KS Ognisko i ZKS Kolejarz. Nie mogli przyjechać piłkarze Artur Boruc i Konrad Gołoś. Po akademii odbyło się spotkanie opłatkowe wielu pokoleń trenerów, działaczy i sportowców. Otrzymali oni wydaną specjalnie na tę okazję monografię klubu.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto:

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Górnik Zabrze z nami wygrał bo miał ekstraklasowy skład i był odnas lepszy wtym spotkaniu

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;