sobota, 27 kwietnia 2024r.

Jak powstawał Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce? cz. II

Po wyborze władz klubu Miejskiego Klubu Piłkarskiego Pogoń Siedlce nadal trwały zakulisowe rozmowy. Zarząd MKS Pogoń po obietnicy władz miasta, że ureguluje długi sekcji zgodził się na oddanie piłkarzy. Ustalono, że do przekazania sekcji i przejęcia przez klub miejsca w rozgrywkach ligowych wystarczy decyzja zarządu.

Po uzgodnieniach zarząd MKS podjął uchwałę o przekazaniu 1 sierpnia 2008 roku sekcji piłki nożnej wraz z jej zobowiązaniami finansowymi do MKP Pogoń. Nowy klub przejął także herb, barwy i tradycje historyczne wiodących sekcji piłkarskich w Siedlcach.

Tuż po przejęciu drużyn i kart zawodników działacze przystąpili do porządków. Jedną z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszą decyzją było podpisanie umowy ze strategicznym sponsorem, którym została giełdowa spółka Polimex-Mostostal Siedlce. Sponsor zobowiązał się do przekazania w roku bieżącym i następnym po 250 tys. zł, to gwarantowałoby byt w IV lidze. Z kolei zarząd zadeklarował, że jego celem jest awans seniorów do III ligi oraz szerokie szkolenie młodzieży. Nowy klub zyskał ogromne zaufanie zarówno środowiska sportowego, jak i władz miasta, które zadeklarowały budowę nowego stadionu piłkarskiego. Przed inauguracją rozgrywek klub w porozumieniu z OSiR-em przeniósł mecze ze stadionu przy ul. Wojskowej na stadion przy ul. Prusa. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wzmocniona kilkoma piłkarzami drużyna w sezonie 2008-09 spisywała się dużo lepiej niż w poprzednich sezonach.

13 czerwca 2009 roku świętowano awans do III ligi. Pod koniec rundy wiosennej, 8 czerwca 2010 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Klubu, a z funkcji prezesa po dwóch latach zrezygnował Waldemar Cieciera. Skupił się ona na prowadzeniu zakładowej drużyny Polimex-Mostostal, która zdobywała tytuły mistrza Polski branży budowlanej.

Nowym prezesem został Jacek Kozaczyński, a celem drużyny stał się awans do II ligi. Od jesieni 2010 roku we wszystkich grupach dziecięcych i młodzieżowych klubu trenowało około 400 młodych adeptów piłki nożnej. Sezon 2009-10 Pogoń ukończyła na czwartym miejscu, a wzmocnienia piłkarzami i nowymi szkoleniowcami poskutkowały tym, że drugi sezon występów w III lidze zakończył się sukcesem.

Sezon 2011-12 piłkarze zakończyli w II lidze na dziewiątym, a kolejny na ósmym miejscu. Od 2008 do 2014 roku trenerami drużyny seniorów byli kolejno: Przemysław Anusiewicz, Andrzej Zarzycki, Jan Niedźwiecki, Grzegorz Siedlecki, Grzegorz Wędzyński, Piotr Szczechowicz, Rafał Wójcik i Daniel Purzycki. Kapitanem drużyny przez kilka sezonów był Robert Kwiatkowski, który rozegrał w barwach Pogoni ponad 250 meczów. W drużynie grało kilku piłkarzy, którzy wcześniej występowali w ekstraklasie m.in. Jacek Kosmalski, Grzegorz Wędzyński, Adam Czerkas, Marcin Nowak, Mariusz Dzienis. Podpisano również kontrakty z pochodzącymi z DR Konga, Nigerii, Egiptu, Senegalu i Białorusi piłkarzami. Co ważne mecze piłkarzy Pogoni oglądało na stadionie w Siedlcach od 1,5 do 2,5 tys. kibiców.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;