poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

Moda na sporty walki cz. I

Moda na uprawianie sportów walki przez młodzież, ale i dorosłych wybuchła w połowie lat 80-tych, po pojawieniu się na ekranach kin filmu „Wejście smoka” z Brucem Lee.

W Siedlcach działał Siedlecki Klub Karate, powstawały również inne kluby i stowarzyszenia, które podejmowały szkolenie w dyscyplinach, które dopuszczone były do uprawiania w Polsce.
Siedlecki Klub Karate w latach 1990-92 prowadził szkolenie w sekcjach karate kyokushin oraz kickboxingu. W tym okresie zatrudnionych było od pięciu do ośmiu szkoleniowców, w zajęciach uczestniczyło od 180 do 210 osób. Ponad 20 z nich miało licencje polskich związków sportowych.

W 1993 roku klub przekazał sekcję kickboxingu do Policyjnego Towarzystwa Sportowego. Podczas Walnego Zebrania Członków SKK, które odbyło się 30 stycznia 1996 roku. Prezesem został wybrany dotychczasowy wiceprezes Norbert Bogdański, a jego zastępcą Robert Klocek. W kolejnych latach klub prowadził szkółki karate dla dzieci w Siedlcach oraz w filiach: w Łukowie, Garwolinie, Stoczku Łukowskim, Węgrowie i Domanicach. Organizowana była Letnia Akademia Karate i Zimowa Akademia Karate. Dwutygodniowe cykle bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży odbywały się w Siedlcach w SP nr 6 przy ul. Sienkiewicza. Najlepszą zawodniczką w historii klubu była specjalizująca się w karate kyokushin Ilona Mroczkowska, która wywalczyła w latach 1995-2005 na MP juniorek i seniorek 17 medali.

18 maja 1992 roku powołane zostało Policyjne Towarzystwo Sportowe, którego sponsorem i patronem była początkowo Komenda Wojewódzka Policji. Podczas zebrania ustalono, że w PTS będą działały sekcje judo (przejęta z MKS), kickboxingu (przeniesiona z SKK), strzelecka, brydża sportowego, gimnastyki korekcyjnej. Towarzystwo zostało zarejestrowane 4 czerwca 1992 roku, a w składzie pierwszego zarządu znaleźli się: prezes Wacław Kulicki, wiceprezes Grzegorz Ożarek, Janina Karwowska, Dariusz Izdebski i Zdzisław Wiącek.

Największe sukcesy odnosiła sekcja kickboxingu w której ćwiczyło ponad 130 osób. Do 2005 roku wychowankowie trenerów Dariusza Izdebskiego i Krzysztofa Pucyka zdobywali medale na MŚ, ME, MP i turniejach pucharowych. Najlepszymi zawodnikami byli: Edyta Olewniczak, Ewelina Jaromska, Krzysztof Pucyk, Rafał Jackiewicz, Mirosław Kaczorek, Artur Wierzchowski, Jacek Pożarowski. Po odejściu dwóch trenerów sekcja wyraźnie obniżyła poziom sportowy.

W latach 1992-98 aktywną działalność prowadziła sekcja judo pod opieką Zdzisława Wiącka. Ćwiczyło w niej około 60 osób. Najlepsi to: Edyta Rogalska, Przemysław Sienica, Grzegorz Sadowski. Działalność została ograniczona po wyjeździe trenera Wiącka do Mińska Mazowieckiego.

Z kolei członkowie sekcji strzeleckiej odnosili sukcesy na wojewódzkich i regionalnych zawodach policjantów, a brydżyści uczestniczyli w rozgrywkach ligi okręgowej województwa siedleckiego. Aktywizacja działalności przez PTS miała miejsce w 2012 roku, gdy prezesem był Marek Mielecki, a wiceprezesem Stefan Łukasik.

27 kwietnia 2014 roku walne zebranie członków zdecydowało jednak o likwidacji klubu m.in. z przyczyn finansowych.

W latach 2004-14 filią klubu w Łukowie był klub kickbokserski PTS „Łukplast”. Zajęcia prowadzili Zenon Pawlikowski i Krzysztof Pucyk. Po likwidacji siedleckiego PTS również i filia została rozwiązana. W jej miejsce 6 sierpnia 2014 roku działalność rozpoczął Klub Sportów Walki Łuków.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archwium Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

  1. Tak się składa że widziałem kiedyś ten film w telewizji jak byłem młodym chłopakiem Brus lee karate nauczył dziadek

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;