poniedziałek, 29 kwietnia 2024r.

TKKF – propagator masowych form rekreacyjno-sportowych cz. III

W latach 80-tych ubiegłego wieku do ognisk TKKF w Siedlcach i regionie garnęło się coraz więcej osób.

Jednym z aktywniejszych ognisk zakładowych w mieście było działające przy Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowej, a od 31 marca 1983 roku przy Rejonie Przewozów Kolejowych PKP, Ognisko TKKF Fair play. Prezesem był Marian Sulej, a w zarządzie znaleźli się Zbigniew Grzegrzółka, Krzysztof Pasek, Halina Chmielnicka, Kazimierz Niemiec i Ludomir Stańczuk. Organizowane były turnieje tenisa stołowego i szachowe, biegi przełajowe, a także rajdy „Szukamy wiosny” oraz festyny. Podczas zlotów rywalizowano w turniejach siatkówki, tenisa, rzutkach, przeciąganiu liny.

W listopadzie 1988 roku ZW TKKF powołał Wojewódzki Ośrodek Rekreacji i Rehabilitacji w Siedlcach. W zaadaptowanych pomieszczeniach budynku przy ul. Chrobrego 21 urządzono siłownie i sale do ćwiczeń sportów walki. Działalność rozpoczęły zespoły karate, kickboxingu i kulturystyki. Zespół kulturystyki zorganizował nawet w kwietniu 1989 roku Mistrzostwa Okręgu Warszawskiego, w których brało udział 47 osób. Z kolei w zespole kickboxingu ćwiczyło ponad 70 osób w czterech zespołach. Zespół karate liczył 40 osób i trenował w wynajętej sali SP nr 5. W ośrodku utworzono także zespoły aerobiku.

Kolejną inicjatywą była Akademia Życia, która prowadziła rehabilitację psychiczną. W planach ośrodka było także utworzenie Szkoły Rodzenia, grup ćwiczeń dzieci z porażeniem mózgowym oraz realizacja programu „Serce”. Niestety nie zostały zrealizowane, albo z powodu braku zainteresowania, albo braku odpowiedniego sprzętu i przeszkolonego personelu. Ośrodek organizował dla pensjonariuszy Domu Spokojnej Starości seanse filmowe i imprezy okolicznościowe.

ZW TKKF był także organizatorem wielu wydarzeń rekreacyjnych o charakterze ponadlokalnym. W 1979 rok był gospodarzem Centralnego Zlotu Ognisk w Mariance koło Mińska Mazowieckiego, w którym brało udział ponad 2400 osób. Co roku odbywały się eliminacje Wojewódzkiej Spartakiady Przedszkoli, w których brało udział około tysiąca dzieci z kilku miast. Finałom turnieju towarzyszył „Wielobój gwiazd”, w którym brało udział wielu wybitnych polskich sportowców m.in. Ryszard Szurkowski, Władysław Komar, Paweł i Grzegorz Skrzeczowie, Jacek Wszoła, Janusz Sidło, Marian Woronin, Waldemar Baszanowski, Waldemar Marszałek (na zdjęciu) czy Tadeusz Ślusarski.

Wśród młodzieży szkolnej i niezorganizowanej popularnością cieszył się Wojewódzki Turniej Piłkarski „Dzikich Drużyn”, zainicjowany w 1980 r. Każdego roku w eliminacjach w sześciu miastach powiatowych uczestniczyło po około sto drużyn, łącznie do 5 tys. uczestników. Na zakończenie odbywał się festyn piłkarski z udziałem znanych trenerów i piłkarzy m.in. Artura Boruca, Cezarego Kucharskiego i Konrada Gołosia.

W latach 1975-90 na terenie województwa siedleckiego istniało około 30 ognisk miejskich i 40 zakładowych. W miastach rejonowych powstał system lig międzyzakładowych w tenisie stołowym, piłce nożnej, a także były organizowane uliczne turniej koszykówki. W 1985 roku pod egidą ZW TKKF odbyło się 240 imprez z udziałem 20 tys. osób, a w 1990 roku 323 imprezy, w których uczestniczyło 25 tysięcy osób.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

Jedna odpowiedź

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;