Siedlczanie poza podium narciarskich mistrzostwa Polski seniorów
W pierwszej części seniorskich mistrzostw Polski w biegach narciarskich, reprezentantom UKS Rawa...
Franciszek Józef Biegański to jeden z bohaterów krótkiego okresu, kiedy Siedlce figurowały na ekstraklasowej mapie Polski. Grał na pozycji napastnika lub prawego łącznika ataku. W drużynie był znany jako Bolo lub Lama. Urodził się w Ströbitz koło Chociebuża (Cottbus). Karierę zaczynał w klubach niemieckich, a później grał w poznańskich drużynach.
“Opanowany, skuteczny snajper, dysponujący dobrą techniką, jeden z asów “poznańskiego zaciągu” w siedleckim garnizonie. Siostra jego żony została żoną Rusina” – czytamy w serii wydawnictwa GIA “Mistrzostwa Polski”.
Z Siedlec odszedł w 1935 roku. W Ekstraklasie rozegrał 45 meczów, w których zdobył 18 bramek. Przed wojną był grającym trenerem Stomilu Olsztyn. Zginął na początku września 1941 roku w więzieniu w Rawiczu. Przed śmiercią był torturowany za działalność antyhitlerowską.
Kolejnym w panteonie siedleckich sław czwartej dekady XX wieku był Stefan Rusin (na zdjęciu trzeci z lewej). Urodził się i zmarł w Krakowie. Grał na pozycji napastnika. W 1930 roku razem z Cracovią świętował tytuł mistrza Polski. Dwukrotny reprezentant biało-czerwonych w nieoficjalnych meczach.
Siedleckich kibiców czarował przez dwa sezony, w których rozegrał 30 meczów i strzelił 11 goli. Filigranowy napastnik zmarł w 1970 roku w rodzinnym Krakowie. Ojciec Wiesława, byłego piłkarza Wisły Kraków, który bywał mylnie zapisywany jako Rusinek.
Rusin senior zapisał się w historii Cracovii jako pierwszy gracz dwukrotnie usunięty z boiska w Ekstraklasie. Na powtórzenie tego “wyczynu” przyszło czekać do 2005 roku, kiedy sprawy w swoje ręce wziął Marek Baster.
Kolejną osobą, którą warto przypomnieć jest Eugeniusz Świętosławski. Przez dwa lata spędzone w Siedlcach zdążył strzelić 10 goli w 37 spotkaniach. Napastnik, prawy łącznik, rzadziej skrzydłowy.
Pochodził z Łodzi. W rodzinnym mieście był ceniony za umiejętności piłkarskie. W każdym z klubów – Klub Turystów, Union-Touring, ŁKS – miał pewny plac. Zmarł w 1945 roku, tuż przed Sylwestrem.
“Technicznie i taktycznie bez zarzutu, posiada świetny start do piłki i przebojowość, ale w sytuacjach podbramkowych mógłby być mniej niż jest nerwowy” – pisano o nim w “Raz Dwa Trzy” w jednej z relacji sporządzonej przy okazji meczu w Siedlcach.
źródło: własne / Mistrzostwa Polski 1918-1939; foto: NAC
W pierwszej części seniorskich mistrzostw Polski w biegach narciarskich, reprezentantom UKS Rawa...
Pogoń finalizuje pierwszy transfer w 2021 roku. Kontrakt z siedleckim klubem ma...
W meczu 17 kolejki II ligi siatkówki kobiet, drużyna Nike Węgrów pokonała Ósemkę...
W domowym meczu Nice 1 Ligi Pogoń Siedlce przegrała z GKS Katowice...
W meczu 1 kolejki Nice 1 Ligi Pogoń Siedlce pokonała GKS Katowice...
Pogoń Siedlce w meczu 4 kolejki Nice 1 Ligi bezbramkowo zremisowała z...
Mazowiecki Związek Piłki Nożnej dokonał losowania rundy przedwstępnej i I rundy Pucharu...
2020 rok zmierza powoli do końca. Jak wyglądało ostatnie dwanaście miesięcy w...
Rezerwy Mazovii Mińsk Mazowiecki nie miały litości dla outsidera okręgówki z Miedzny.
Prezentujemy ostatnią w rundzie jesiennej Jedenastkę Weekendu spośród zawodników drużyn z siedleckiego okręgu.
Równo dziewięć lat temu podopieczni Tomasza Araszkiewicza i Wiesława Głuszczaka wygrali 81:70...
Dokładnie pięć lat temu Pogoń Siedlce zremisowała 2:2 z Rakowem w Częstochowie....
19 grudnia 2009 roku siatkarze Ósemki Siedlce przełamali olsztyńską niemoc, pokonując rezerwy...
Cztery lata temu zastanawialiśmy się nad przyszłością Cezarego Demianiuka, który nie miał...