sobota, 27 kwietnia 2024r.

Jak powstawał Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce? cz. I

Powstanie Miejskiego Klubu Piłkarskiego Pogoń rodziło się w bólach. Kryzys finansowy i organizacyjny, a także wyraźne obniżenie poziomu przez drużynę piłkarską seniorów MKS Pogoń pogłębiał się w latach 2004-07.

W związku z tym 20-osobowa grupa trenerów i działaczy, którzy pozostawali poza klubem, zmuszona była do podjęcia radykalnych działań naprawczych. Ich zdaniem, tylko jednosekcyjny klub piłkarski, który przejmie z MKS sekcję, uratuje siedlecki futbol przed całkowitym upadkiem. 12 lipca 2007 roku podczas spotkania w lokalu Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej powołali oni Miejski Klub Piłkarski Pogoń.

W skład Komitetu Założycielskiego weszli Waldemar Cieciera, Jacek Kozaczyński, Krzysztof Karaś, Janusz Bystrzycki, Witold Jakubik. Nowy klub zarejestrowany został 1 sierpnia 2007 roku, jednak w kolejnych dniach zarząd MKS Pogoń nie zgodził się na oddanie sekcji piłkarskiej do nowego klubu.

Do tej koncepcji wrócono wiosną 2008 roku po kolejnym już, fatalnym sezonie piłkarskim. 14 maja 2008 roku zarząd powtórnie odrzucił propozycję przekazania drużyny do nowego stowarzyszenia bez długów sekcji. Była nawet sugestia, aby zarząd ustąpił i oddał władzę w MKS grupie inicjatywnej zakładającej MKP Pogoń. Ta sugestia została odrzucona. 10 czerwca 2008 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, które przedstawione wyżej dwie propozycje odrzuciło.

Władze miasta i działacze MKP podczas spotkania 30 maja zaproponowali prezesowi Grzegorzowi Pliszce kompromis. Miał on dotyczyć oddania podczas walnego zebrania czterech miejsc spośród siedmiu w nowym zarządzie przedstawicielom Polimex-Mostostal S.A. Jednak zarząd niechętnie podchodził do tej propozycji, obawiając się, że po utracie władzy sekcja rugby zostanie zmuszona do wyjścia z MKS Pogoń i założenia własnego klubu.

W tym okresie odbyło się wiele zakulisowych rozmów, a władze miasta nie chciały dać pretekstu, ze jawnie ingerują w działalność stowarzyszenia sportowego. Zarząd MKS zdawał sobie sprawę, że konflikt może skutkować brakiem grantów z budżetu miasta, a te były podstawą do funkcjonowania wszystkich siedleckich klubów.

9 czerwca 2008 roku, tuż przed walnym, osoby związane z Mostostalem nie miały ustalonych kandydatów do nowego zarządu. Dlatego zarząd MKS podjął decyzję o nowym terminie walnego zebrania, które miało się odbyć 15 września. Środowisko sportowe miasta uznało decyzję za kolejną próbę uchylania się MKS od podjęcia jednoznacznych decyzji. Konflikt rozgorzał 27 czerwca, wówczas pod Urząd Miasta przyszła kilkudziesięcioosobowa grupa kibiców, która domagała się od prezydenta i radnych ratowania siedleckiej piłki nożnej. Prezydent Wojciech Kudelski, który wyszedł do manifestujących stwierdził, że adresatem żądań powinien być zarząd MKS Pogoń. Następnie zaprosił reprezentantów protestujących do urzędu na rozmowę, podtrzymując swoje stanowisko.

10 lipca 2008 roku odbyło się zebranie grupy inicjatywnej MKP Pogoń, na którym wybrano nowe władze. Prezesem zarządu został Waldemar Cieciera, wiceprezesem poseł Jacek Kozaczyński, a do zarządu weszli Leszek Czapski, Krzysztof Dębiński, Krzysztof Figat, Witold Jakubik i Andrzej Materski. Szefem Komisji Rewizyjnej został Dariusz Młynarczyk, a jej członkami Jacek Włodarczyk i Andrzej Cabaj.

 

źródło: własne / archiwum Sławomira Kindziuka; foto: archiwum Sławomira Kindziuka

DODAJ KOMENTARZ

2 odpowiedzi

  1. Rugbiści mieli dojną krowę na szczęście udało się wyjść z tego szemranego układu.

    1. Nie należy już wracać do tego co już było trzeba iść dalej i myśleć o przyszłości klubu

ZOBACZ TAKŻE

KONTRAHENCI

PATRONAT MEDIALNY

PATRONAT MEDIALNY

;